Datum objave: 18. 11. 2015.

Energetski napici uglavnom se reklamiraju u pozitivnom svijetlu, a njihova popularnost sve više raste među adolescentima i mlađim odraslim osobama. Međutim, mnoga istraživanja pokazuju kako porast konzumacije ovih pića zapravo predstavlja javnozdravstveni problem. Stoga je u novoj američkoj studiji, na uzorku od 25 osoba prosječne dobi 29 godina, istražen utjecaj jednokratnog unosa energetskog napitka na krvni tlak, brzinu otkucaja srca i razine „hormona stresa“ u organizmu.

Ispitanici studije su tijekom dva različita dana, koje je dijelila stanka od barem dva tjedna, trebali popiti ili 480 mL energetskog napitka ili 480 mL placeba. Energetski napitak sadržavao je ekstrakte guarane, ginsenga i čička, a u navedenoj količini imao je oko 240 mg kofeina i 2 000 mg taurina. Placebo-napitak bio je iste boje i mirisa kao energetsko piće, no nije sadržavao kofein i druge stimulanse.

Rezultati su pokazali da su energetski napici u prosjeku povećali krvni tlak za 6,4 %, dok ga je placebo povećao za tek 3 %. Nadalje, razine „hormona stresa“ norepinefrina nakon unosa energetskog napitka povećale su se za čak 71 %, dok je unos placeba uzrokovao povećanje od 31 %. Razlike u brzini otkucaja srca nisu primijećene.

Iako bi ove rezultate trebala potvrditi i druga istraživanja, autori studije zaključili su kako konzumacija već jednog energetskog napitka može povećati rizik od kardiovaskularnih događaja čak i kod zdravih pojedinaca.

Izvor: JAMA

Pošalji prijatelju na email

Komentari