Datum objave: 20. 05. 2015.

Kod većine pojedinaca, prilikom razvoja pretilosti, masno tkivo unutar abdomena se počinje naglo povećavati i mijenjati te postaje bitan izvor upalnih medijatora, tj. „kemijskih glasnika“ koji potiču upalne reakcije u organizmu. Navedeno može uzrokovati mnoge metaboličke poremećaje, a velikim dijelom je posljedica nakupljanja upalnih makrofaga (stanica imunološkog sustava) u intraabdominalnom masnom tkivu. Za ove makrofage je u prethodnim istraživanjima primijećeno da ih aktivira specifičan protein IRF5.

Kako bi ispitala značaj proteina IRF5 u razvoju bolesti povezanih s pretilosti, skupina europskih znanstvenika provela je istraživanje na miševima s nedostatkom ovog proteina.

U istraživanju, miševe su hranili visokomasnom ishranom, koja ovim životinjama često potakne pretilost i s njom povezani poremećaj – dijabetes. Međutim, istraživači su primijetili da, za razliku od kontrolne skupine normalnih miševa, skupina miševa s nedostatkom IRF5 nije razvila dijabetes iako je s vremenom postala pretila.

Analize su pokazale da kod nedostatka IRF5, pretilost ima znatno manje djelovanje na imunološki sustav te utječe na aktivaciju makrofaga s protuupalnim djelovanjem. Ovi učinci ograničavaju razvoj masnog tkiva unutar abdomena, pa se masti počinju više nakupljati u potkožnom masnom tkivu, što predstavlja mnogo poželjniju raspodjelu masti u organizmu.

Zaključno, rezultati ovog istraživanja vrlo su korisni jer pomažu boljem razumijevanju mehanizama koji stoje iza metaboličkih poremećaja povezanih s pretilosti.

Izvor: Nature Medicine

Pošalji prijatelju na email
Ključne riječi: debljina,

Komentari