Datum objave: 17. 04. 2015.

Novo istraživanje na miševima pokazalo je da prehrana bogata metioninom – esencijalnom aminokiselinom koja se u najvećem udjelu nalazi u mesu, ribi, jajima i mliječnim proizvodima, potencijalno povećava rizik od gubitka memorije. Rezultati ovog istraživanja nastavljaju se na saznanja prijašnjih u kojima je primijećeno da je visok unos metionina povezan s povećanom metilacijom, odnosno, „utišavanjem“ gena za netrine, proteine bitne u održavanju funkcije mozga.

U istraživanju, koje je trajalo šest tjedana, miševi su dobivali hranu s visokim sadržajem metionina te niskim sadržajem folata, vitamina B6 i B12, a svaki tjedan bilo im je ispitivano pamćenje mjerenjem reakcije na podražaj straha.

Za razliku od kontrolne skupine, miševi na ishrani bogatoj metioninom su nakon četiri tjedna prestali reagirati na podražaj koji je prije u njima izazivao strah, što je ukazivalo na gubitak dugotrajnog pamćenja.

Istraživači su pretpostavili da je visok unos metionina doveo do „utišavanja“ gena za netrine, a hipotezu su potvrdili injektiranjem ovih gena u mozgove miševa, što im je poboljšalo dugotrajno pamćenje za 50 %.

Izvor: ASN Scientific Sessions at Experimental Biology 2015

Pošalji prijatelju na email

Komentari