Datum objave: 26. 02. 2015.

Američki stručnjaci za pretilost su u novom radu objavljenom u časopisu The Lancet Diabetes & Endocrinology, napomenuli kako na pretilost treba gledati kao na kroničnu bolest na koju mogu utjecati mnogi biološki čimbenici te da promjena životnih navika sama po sebi nije dovoljna za izlječenje svih slučajeva poremećaja tjelesne mase.

Otprilike 80-95 % pretilih pojedinaca koji u kraćem vremenskom periodu uspiju smanjiti svoju masu, na posljetku ipak vrate izgubljene kilograme. Smatra se da je ovo posljedica aktivacije biološkog mehanizma obrane od gubitka masnog tkiva, koji je nekoć bio ključan za opstanak jer je štitio ljude kada bi izvori hrane bili oskudni. Međutim, u današnjem svijetu obilja visokokalorične hrane i nedostatka tjelesne aktivnosti većini pretilih pojedinaca je gotovo nemoguće „pobijediti“ ove obrambene mehanizme.

Stoga su autori zaključili kako pretilost predstavlja vrlo otpornu kroničnu bolest na koju utječu i biološki čimbenici i životni stil. Napomenuli su i da bi se njenom liječenju trebalo i tako pristupiti – osim promjena životnih navika, trebalo bi razmisliti i o biološkim intervencijama. Primjerice, mršavljenje uz pomoć kirurških zahvata na probavnom traktu, poput operacije premošćivanja želudca, pokazalo se djelotvornom metodom dugotrajnog učinka.

Pošalji prijatelju na email

Komentari