Datum objave: 28. 02. 2014.

Analizom tisuća fragmenata posuda koje su koristili preci u razdoblju od 4600. godina prije naše ere do 15. stoljeća britanski arheolozi pokušali su ustanoviti koje su namirnice bile prisutne u njihovoj prehrani. Zamjena uloge lovca s ulogom uzgajivača stoke, značajno je utjecala na zastupljenost pojedinih namirnica u prehrani tijekom povijesti.

Zahvaljujući novim tehnologijama, britanski su znanstvenici uspjeli detektirati da li je u posudama bilo tragova ribljeg ulja ili nekih drugih vrsta masnoća. Ovisno o rezultatima, autori studije mogli su procijeniti vrstu hrane koja se konzumirala u to doba. Studija je pokazala kako je prehrana lovaca obilovala ribljim uljima što govori u prilog redovitom unosu ribe. Međutim, s počecima uzgoja stoke, započinje nova epoha u načinu prehrane ljudi. Istraživanje je potvrdilo da je tijekom tog perioda ljudske povijesti prehrana prvenstveno počivala na mliječnim proizvodima i mesu dok je riba gotovo nestala s jelovnika. Tek s početkom željeznog doba riba postaje nešto zastupljenija u prehrani Engleza, a zahvaljujući Vikinzima postaje značajan izvor proteina u prehrani.

Iako su Englezi danas na glasu po brojnim specijalitetima ribljeg karaktera poput „fish and chips“, ova studija potvrđuje kako su stočari iz ranije povijesti najviše konzumirali govedinu, ovčetinu i mlijeko. Još uvijek je nepoznanica zašto su Englezi tako naglo zapustili lov ribe i njen unos te su zato autori studije istaknuli kako je potrebno nastaviti s istraživanjima.

Izvor: The University of Bristol's School of Chemistry

Pošalji prijatelju na email

Komentari