Datum objave: 25. 02. 2016.

U novom istraživanju objavljenom u časopisu Nature Immunology, belgijski znanstvenici su tijekom tri godine proučavali 670 osoba dobi 2-86 godina kako bi saznali što utječe na individualne razlike imunološkog sustava.

Redovito praćenje ispitanika pokazalo ja da imunološki sustav čuva svoju stabilnost tijekom dužeg vremenskog perioda, čak i nakon javljanja „izazivača“ poput cjepiva protiv sezonske gripe ili crijevnih viroza.

Primijećeno je, dakle, da se i nakon većih prolaznih napora imunološki sustav vraća na svoje početno stabilno stanje, što potvrđuje njegovu veliku fleksibilnost. No, potvrđeno je i da godine, tj. starenje znatno utječe slabljenje na obrambenih sposobnosti imunološkog sustava.

Vrlo zanimljivo zapažanje bilo je i da su roditelji koji zajednički podižu djecu pokazali 50 % manje individualnih imunoloških varijacija nego što se to primjećuje kod širih društvenih skupina.

Autori su stoga zaključili kako ovi rezultati ukazuju na važnost okolinskih čimbenika kod oblikovanja obrambenog sustava organizma. Osim razmjene crijevne mikroflore tijekom zajedničkog života te dijeljenje nekih životnih navika, imunološke sustave nam očito može „zbližiti“ i zajedničko roditeljstvo.

Pošalji prijatelju na email
Ključne riječi: imunitet,

Komentari