Datum objave: 14. 12. 2015.

Poznato je da se ljudi rađaju s preferencijom prema slatkoj hrani te da slatku hranu doživljavaju vrlo ukusnom, međutim, još nije do kraja jasno kako količina šećera u prehrani utječe na percepciju i sklonost prema slatkoj hrani i pićima. Stoga su istraživači s američkog instituta Monell odlučili ispitati utječe li smanjenje udjela šećera u prehrani na doživljaj slatke hrane.

U istraživanju je sudjelovalo 29 odraslih osoba koje su konzumirale barem dva šećerom zaslađena pića dnevno. Ispitanici su bili podijeljeni u dvije skupine – jedna je bila kontrolna i nastavila je s uobičajenim prehrambenim unosom, dok je druga , eksperimentalna skupina dobila zadatak smanjiti unos šećera. Točnije, trebala je 40 % kalorijskog unosa šećerom zamijeniti s unosom masti, proteina i složenih ugljikohidrata, i to tijekom tri mjeseca. Na kraju istraživanja ispitano je kako sudionici doživljavaju zaslađenu testnu hranu, koju su predstavljali pudinzi od vanilije i sokovi od maline s različitim koncentracijama šećera.

Rezultati su pokazali da su ispitanici koji su prethodno bili smanjili unos šećera, bolje osjetili slatkoću testne hrane. No, kada su ispitanici pitani kolika koncentracija šećera im najviše odgovara, odgovori se nisu razlikovali između eksperimentalne i kontrolne skupine. Također, naknadno praćenje ispitanika nakon istraživanja pokazalo je da se unos šećera kod eksperimentalne skupine vrlo brzo vratio na stare vrijednosti.

Zanimljivo, ovo nije primijećeno u prethodnom istraživanju u kojem se na isti način ispitivala sol u prehrani. Stoga su autori zaključili da, za razliku od unosa soli, privremeno smanjenje unosa šećera nema poželjan utjecaj na „duge staze“.

Izvor: American Journal of Clinical Nutrition

Pošalji prijatelju na email

Komentari