Datum objave: 15. 09. 2015.

Danas nam je poznato da prehrana u trudnoći ne bi smjela biti „stihijska“ i oslanjati se isključivo na majčinski instinkt već bi trebala biti uravnotežena i zadovoljavati potrebe na kritičnim nutrijentima. Međutim, novo istraživanje nam kazuje kako prehrana majki, čak puno prije nego ostanu trudne, može utjecati na zdravlje njihove djece točnije smanjiti rizik od pojave urođenih srčanih mana.

Znanstvenici su ispitali više od 19 tisuća žena o njihovim prehrambenim navikama u godini dana koja je prethodila njihovoj trudnoći. Prehrana majki ocjenjena je pomoću dva sustava ocjenjivanja: mediteranskim (Mediterranean Diet Score)i procjenom kvalitete prehrane u trudnoći (Diet Quality Index for Pregnancy, DQI-P).

Rezultati su pokazali kako su majke, koje su po kvaliteti prehrani bile pri vrhu, u gornjih 25 % prema DQI-P, imale značajno niži rizik da će se njihovo dijete roditi sa srčanom manom. Bolja prehrana povezana je s 37 % nižim rizikom od urođene srčane mane zvane tetralogija Fallot, te 23 % nižim rizikom od atrijskog septalnog defekta.

Iako se radi samo o observacijskoj studiji u kojoj se ne može izvući zaključak o uzroku i posljedicama, znanstvenici upozoravaju buduće majke da pripaze što jedu jer su ranija istraživanja pokazala kako prehrana može utjecati i na rizik od racjepljene usne i nepca, kao i oštećenja neuralne cijevi kod djece.

Izvor: Archives of Disease in Childhood (Fetal & Neonatal Edition)

Pošalji prijatelju na email

Komentari