Datum objave: 27. 05. 2015.

U novom zanimljivom istraživanju s američkog Sveučilišta Cornell, istraživači su primijetili da buka tijekom vožnje zrakoplovom može utjecati na percepciju hrane koju jedemo.

Ovo istraživanje doprinijelo je razumijevanju tzv. multisenzorne percepcije, te je pokazalo da i zvučni podražaji imaju ulogu u doživljaju okusa. Konkretno, primijećeno je da zvukovi putničkih zrakoplova, koji često prelaze 85 decibela, utječu na smanjenje osjetljivosti na slatko te na povećanje osjetljivosti na umami – tzv. peti okus, kojeg mnogi opisuju kao puni, mesni okus.

Navedeno saznanje moglo bi pomoći u prilagođavanju jela koja se poslužuju u zrakoplovima, a koja putnici često kritiziraju.

Neke tvrtke već uzimaju u obzir ovakve fenomene. Primjerice, jedna njemačka aviokompanija primijetila je da je među putnicima sok od rajčice jednako popularan koliko i pivo. Privatno istraživanje pokazalo je da tlak u zrakoplovima utječe na okus soka od rajčice, međutim, novo istraživanje nudi dodatno objašnjenje.

Inače, za sok od rajčice je poznato da sadrži aminokiselinu glutamat, koja je nositelj umami okusa, no očito ugodan okus ovog soka do većeg izražaja dolazi tek u zrakoplovu. Stoga se može očekivati da će sok od rajčice biti ukusniji tijekom leta.

Izvor: Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance

Pošalji prijatelju na email

Komentari