Datum objave: 25. 05. 2015.

U novom istraživanju objavljenom u časopisu Food Science and Technology, ispitana su antioksidativna, prebiotička i antimikrobna svojstva dvaju nusproizvoda industrije kave koji čine velik dio otpada pri preradi – srebrnasta pokožica kave i iskorišteni ostaci mljevenih prženih zrna.

Ovi nusproizvodi se uglavnom smatraju otpadom i rijetko se recikliraju, odnosno, prerađuju i koriste u neke druge svrhe. Međutim, istraživanje je pokazalo da ovaj „otpad“ ima snažno antioksidativno djelovanje, čak 500 puta jače od vitamina C, te da bi se mogao koristiti pri proizvodnji funkcionalne hrane.

Nadalje, primijećeno je i da srebrnasta pokožica te iskorišteni ostaci mljevenje kave imaju i prebiotičko djelovanje, no visok sadržaj melanoidina smanjuje ovaj povoljan učinak. Stoga, kako bi se iskoristila prebiotička svojstva, prvo bi se trebale odstraniti spomenute ometajuće tvari.

Inače, melanoidini su smeđi pigmenti koji u kavi nastaju tijekom prženja, a u istraživanju su zapažena i neka njihova korisna svojstva. Uz antioksidativno djelovanje, zamijećeno je i da imaju jak antimikrobni učinak, pa bi se mogli koristiti, primjerice, za sprječavanje rasta patogenih bakterija u prehrambenim proizvodima.

Zaključno, nusproizvodi prerade kave predstavljaju vrijedan izvor mnogih korisnih komponenata, te bi se u budućnosti mogli početi koristiti kao sastojci funkcionalne hrane ili dodataka prehrani.

Pošalji prijatelju na email
Ključne riječi: kava,

Komentari