Datum objave: 08. 05. 2015.

U zemljama Zapada, poput SAD-a, pojavnost karcinoma debelog crijeva znatno je veća nego u, primjerice, afričkim zemljama.

Međutim, podaci ukazuju na to da Afrički Amerikanci pripadaju jednoj od najugroženijih skupina za razvoj ove maligne bolesti. Stoga je međunarodna skupina stručnjaka odlučila provesti studiju u kojoj je ispitan učinak „zamjene prehrana“ između skupine od 20 Afričkih Amerikanaca i 20 ispitanika iz ruralnih područja Južne Afrike.

Istraživači su prvo ispitali prehrambene navike i način pripreme hrane ispitanika, nakon čega su ispitanicima iz SAD-a pripremali obroke karakteristične za ispitanike iz Afrike, i obratno. Ispitanici su bili dobi 50-65 godina.

Prije i poslije dvotjednog perioda trajanja studije ispitanicima su uzeti uzorci stolice za analizu te im je urađena kolonoskopija. Kod analize rezultata u obzir su uzeti brojni mogući ometajući čimbenici.

Bez obzira na kratko trajanje studije, kod Afrikanaca je primijećeno povećanje, a kod Afroamerikanaca smanjenje rizika od karcinoma debelog crijeva. Najizraženiji je bio učinak na povećanje razine butirata u uzorcima stolice Afroamerikanaca.

Inače, butirat je produkt razgradnje prehrambenih vlakana u debelom crijevu za kojeg je poznato da ima antikancerogeno djelovanje.

Autori su pretpostavili da je većina zapaženih poželjnih učinaka rezultat povećanog udjela prehrambenih vlakana u afričkoj prehrani.

Izvor: Nature Communications

Pošalji prijatelju na email
Ključne riječi: karcinom, Maligne bolesti,

Komentari