Datum objave: 30. 01. 2015.

Američka Agencija za hranu i lijekove (Food and Drug Administration, FDA) je u posljednje dvije godine odobrila četiri nova lijeka za liječenje pretilosti. Međutim, Endokrinološko društvo (Endocrine Society) je u novim kliničkim smjernicama, objavljenim u časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, napomenulo kako bi promjena životnog stila i dalje trebala biti osnova svakog pristupa mršavljenju.

Stručnjaci Endokrinološkog društva zaključili su kako promjene u prehrani, povećanje tjelesne aktivnosti i promjene u ponašanju čine najbitniji dio puta prema poželjnoj tjelesnoj masi te da je pripisivanje lijekova opravdano samo kod onih pacijenata kojima je gubitak kilograma posebno izazovan. Isto vrijedi i za provođenje operacijskih postupaka u cilju smanjenja tjelesne mase.

Primjerice, neki lijekovi za kontrolu dijabetesa, antidepresivi, antipsihotici i lijekovi za liječenje epilepsije mogu dovesti do povećanja tjelesne mase. U tom slučaju liječnik može pripisati neki lijek koji će ovim pacijentima pomoći smanjiti masu, no trebao bi ih i informirati o njihovoj učinkovitosti te ispitati i druge metode mršavljenja.

Ukoliko nakon tri mjeseca uzimanja lijekova koji pomažu gubitku kilograma, pacijent ne izgubi barem 5 % početne tjelesne mase, preporučuje se ili lijek zamijeniti nekim drugim ili promijeniti strategiju borbe protiv kilograma.

Pošalji prijatelju na email
Ključne riječi: debljina,

Komentari