Datum objave: 23. 10. 2014.

Prema neobičnom istraživanju objavljenom u časopisu Appetite, tjelesna masa ljudi s kojima objedujemo može utjecati na količinu hrane koju pojedemo.

Cilj istraživanja bio je ispitati potiče li prisutnost pojedinaca s prekomjernom tjelesnom masom na prehrambeno ponašanje okoline, a u istraživanju je sudjelovalo 82 studenata i studentica koji su bili nasumično podijeljeni u četiri različite skupine. Svaka skupina ispitanika trebala je zajedno ručati, a sa svim skupinama je jela i angažirana glumica. Prilikom objedovanja s prve dvije skupine, glumica je nosila protezu koja je dodavala 20 kg njenoj normalnoj tjelesnoj masi, no u jednoj skupini je odabrala zdravu, a u drugoj nezdravu varijantu obroka. Kod objedovanja s druge dvije skupine, glumica je svoju pojavu prikazala onakvom kakva je te je, ovisno o skupini, također odabrala ili zdravu ili nezdravu verziju ručka.

Ponuđeni ručak sastojao se od tjestenine s umakom i salate, a ispitanici su sami regulirali veličinu porcija. Zdravim obrokom se smatrao onaj koji je sadržavao veću porciju salate te manju porciju tjestenine, a nezdravim onaj koji je sadržavao veće serviranje tjestenine te manje serviranje salate.

Rezultati su pokazali da su ispitanici koji su objedovali s glumicom kada je nosila protezu, pojeli 32 % više tjestenine, bez obzira na to je li je ona odabrala zdrav ili nezdrav obrok. Štoviše, u skupini u kojoj je odabrala zdrav obrok, ispitanici su pojeli čak 44 % manje salate.

Autori su zaključili da su pojedinci, kada jedu u društvu osoba s viškom kilograma, skloniji manjoj konzumaciji zdravije hrane, tj. pretpostavili su da u tim okolnostima pojedinci manje razmišljaju o pravilnosti svog prehrambenog unosa. Napomenuli su i da je najbolje unaprijed se odlučiti o tipu obroka i veličini porcija kako bi ostale okolnosti imale što manji utjecaj na prehrambeni unos.

Pošalji prijatelju na email
Ključne riječi: debljina,

Komentari