Datum objave: 22. 09. 2014.

Istraživači s Oxforda nedavno su na skupu ESC Congress 2014 prezentirali rezultate svog istraživanja o povezanosti unosa voća i rizika od razvoja kardiovaskularnih bolesti.

U istraživanju su korišteni podaci 451 681 ispitanika prikupljeni u velikom britansko-kineskom prospektivnom istraživanju. Ispitanici su bili regrutirani iz 10 različitih urbanih i ruralnih područja Kine, a na početku istraživanja nisu pokazivali simptome kardiovaskularnih bolesti niti su primali lijekove za regulaciju krvnog tlaka. Prema učestalosti konzumacije svježeg voća, bili su podijeljeni u pet kategorija – oni koji ga konzumiraju na mjesečnoj razini, 1-3 dana u tjednu, 4-6 dana u tjednu, svaki dan te oni koji ga ne konzumiraju.

Analizom podataka nakon sedam godina praćenja, ustanovljeno je da su ispitanici koji su svakodnevno konzumirali voće, imali 25-40 % niži rizik od kardiovaskularnih oboljenja u usporedbi s onima koji ga nisu konzumirali. Konkretno, svakodnevni unos voća bio je povezan s 15 % nižim rizikom od ishemijske bolesti srca, 25 % nižim rizikom od ishemijskog moždanog udara te 40 % nižim rizikom od hemoragijskog moždanog udara. Što je pojedinac unosio više voća, to je imao manji rizik od kardiovaskularnih bolesti. Inače, prosječan unos voća kod onih koji su ga unosili svakodnevno, iznosio je 150 g (oko 1,5 serviranja) na dan.

Dodatno, primijećeno je da su ispitanici koji su izjavili da redovito jedu voće, na početku istraživanja imali niži krvni tlak. No, zaštitni učinak voća kod kardiovaskularnih oboljenja pokazao se neovisnim o njegovom učinku na krvni tlak.

Pošalji prijatelju na email
Ključne riječi: Kardiovaskularne bolesti,

Komentari