Datum objave: 12. 08. 2014.

Neke raširene bolesti i poremećaji, poput pretilosti, dijabetesa i upalnih bolesti crijeva, povezani su s niskom raznolikošću bakterijskih vrsta u gastrointestinalnom traktu. Stoga je mijenjanje sastava crijevne mikroflore potencijalan pristup liječenju ovih bolesti koji se sve više istražuje. Na crijevnu mikrofloru moguće je utjecati prehranom, a rezultati novog istraživanja objavljenog u časopisu Nature Communications predlažu da bi se kod eventualnog planiranja prehrane u takve svrhe trebao uzeti u obzir i spol.

U istraživanju je proučavan utjecaj prehrane na crijevnu mikrofloru miševa i dviju vrsti riba, a detaljno su obrađeni i uspoređeni i rezultati mnogih drugih studija provedenih na ljudima. Kod riba i ljudi primijećeno je da ista prehrana različito utječe na mikrofloru ženskih, odnosno, muških pojedinaca. Ovisno o slučaju, zamijećene spolne razlike odnosile su se na raznolikost bakterijskih vrsta ili na razlike u vrstama dominantnih mikroorganizama u mikroflori.

Trenutno nije jasno koji čimbenici utječu na ove razlike. Jedno od mogućih objašnjenja je da bi spolni hormoni mogli imati ulogu u poticanju ili sprječavanju razvoja određenih sojeva. Također, poznato je da se spolovi često razlikuju u načinu funkcioniranja imunološkog sustava, što bi također moglo imati utjecaja na selekciju mikroorganizama u crijevima.

Autori zaključuju da budućim istraživanjima treba pristupiti na nov način – bitno je uzeti u obzir dosad zanemarivane razlike među spolovima. Isto tako, budući da kod miševa spol nije igrao veliku ulogu kod utjecaja prehrane na sastav crijevne mikroflore, treba biti oprezan kod interpretacije i generalizacije rezultata brojnih dosadašnjih istraživanja provedenih na miševima.

Pošalji prijatelju na email

Komentari